Niebieski Marsz dla Autyzmu

Utworzono dnia 21.04.2024

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole!

Kwiecień to miesiąc poświęcony autyzmowi. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia.

Autyzm to przypadłość, która zaliczana jest do grupy symptomów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem. Autyzm cechuje brak reakcji ze strony dziecka na polecenia, brak zabawy z rówieśnikami, trudności w kontaktach społecznych, problemy z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się zarówno za pomocą gestów jak i mowy. Często zachowanie autystycznego dziecka odbieramy jako dziwne.

Na całym świecie, 2 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W naszej szkole obchody rozpoczęły się od występów artystycznych uczniów klas IV,  którzy w sposób humorystyczny opowiedzieli o funkcjonowaniu osób borykającym się z autyzmem. Po części artystycznej cała społeczność szkolna udała się na dziedziniec, skąd wyruszyliśmy na wspólny marsz. Akademię przygotowały panie: Elżbieta Józefczyk, Patrycja Buczek-Glazer, Bożena Drobek, Zuzanna Ryglewicz.

W tym dniu  daliśmy znak społeczeństwu, że rozumiemy, akceptujemy i jednoczymy się z osobami z autyzmem. Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami.

RELACJA