Psycholog
Drodzy Rodzice!
Z pewnością każdy zauważa, że aktualne życie niesie ze sobą wiele stresów, problemów i zmartwień. Dotyczy to także Państwa dzieci. Spełniają one obowiązek szkolny, który łączy się z potrzebą nauki, a więc wysiłku umysłowego. Jednak szkoła to nie tylko nauka, ale także rozwijanie pozytywnych i wartościowych relacji z innymi ludźmi. Dzieci jak i młodzież podejmują się na co dzień wielu wyzwań, które raz kończą się sukcesem, a innym razem porażką. Nastolatkowie przechodzący przez okres dojrzewania także zmagają się z wieloma trudnościami. Jest to czas, kiedy Wasze dzieci poszukują odpowiedzi na pytania: kim są, jakie jest ich miejsce w świecie oraz jak są postrzegane przez innych?
Każdy etap rozwoju Państwa dzieci niesie ze sobą określone wyzwania, trudności, dylematy. Dodatkowo każdy z uczniów posiada swoje indywidualne możliwości i potrzeby.
W naszej szkole dokładamy największych starań, aby uczniowie czuli się w niej dobrze i bezpiecznie, by czuli, że nie są sami, kiedy znajdą się w trudnej dla nich sytuacji. W tym też celu szkoła oferuje pomoc psychologa.
W tym miejscu chciałabym jednak zaznaczyć, że nie wszyscy uczniowie potrzebujący pomocy potrafią bądź mają odwagę o nią prosić. Często czekają na to, aż ktoś z dorosłych jako pierwszy wyciągnie do nich rękę. Stąd też apel do Państwa - zachęcam wszystkich rodziców do budowania wśród dzieci pozytywnego wizerunku psychologa w szkole. Jako rodzice posiadają Państwo wyjątkową moc przeniknięcia do serc i umysłów swoich dzieci. To Wy możecie wzmacniać w nich umiejętność proszenia o pomoc dla siebie i innych, bo prosić o pomoc to nic wstydliwego. Proszenie o pomoc to siła i świadomość tego, że zależy nam na sobie i swojej przyszłości.
Pomoc psychologa - o czym warto pamiętać?
- Uczeń może podejść do mnie osobiście lub zgłosić trudności przez rodziców, swojego wychowawcę lub wybranego nauczyciela.
- Wspólnie ustalimy, jaki zakres pomocy jest potrzebny.
- Razem omówimy warunki naszych spotkań.
- Rozmowy są poufne, obowiązuje tzw. „zasada czterech ścian”. Wyjątkiem są sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu.
- Do każdego z problemów uczniów staram się podejść w sposób indywidualny.
AKTUALNOŚCI:
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Trening uważności dla całej rodziny

Codzienne życie przynosi wiele wyzwań, obowiązków i problemów, z którymi my dorośli staramy sobie poradzić jak najlepiej. Jednak nie tylko dorośli zmagają się z trudnościami. Współczesne dzieci często są czymś zmartwione, zestresowane, rozkojarzone. Rodzice natomiast muszą dodatkowo pamiętać o tym, że ich postawa i zachowania są stale obserwowane przez ich dzieci. W związku z tym u rodziców może pojawić się pytanie - jak mogą pomóc swoim dzieciom się wyciszyć, zachować spokój czy opanować sztukę koncentracji? Odpowiedzią na to pytanie jest TRENING UWAŻNOŚCI.
czytaj dalej na temat: Trening uważności dla całej rodzinyKiedy warto przyjść do psychologa szkolnego?
Depresja u dzieci

Depresja – na co zwrócić szczególną uwagę i co zrobić w przypadku zauważenia niepokojących objawów u swojego dziecka?
Depresja jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Odbiera zdolność przeżywania szczęścia, dramatycznie zaburza postrzeganie rzeczywistości zakłócając sens i celowość życia.
czytaj dalej na temat: Depresja u dzieciPorady psychologa „Jak radzić sobie z izolacja, smutkiem i strachem.”

- Bądź dobry dla siebie.
Może brzmi górnolotnie, ale chodzi o proste, drobne dobroci. Co znaczy dobry dla siebie? Obniż poprzeczkę! Tak, wiem, jesteście ambitni i pracowici, ale teraz jest wyjątkowy czas. Nie musisz NIC nikomu udowadniać.
czytaj dalej na temat: Porady psychologa „Jak radzić sobie z izolacja, smutkiem i strachem.”
Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?
1. Ustal wspólnie z dzieckiem harmonogram, w którym określicie czas i rodzaj zajęć. Dla młodszych dzieci proponuję zostać przy godzinach podobnych do nauki szkolnej, natomiast dla nastolatków najlepiej spojrzeć realnie i nie planować niczego przed godziną 9.00.
2. Zapewnij dziecku ciszę i spokój, aby mogło w skupieniu wypełniać powierzone mu zadania (wyłączyć telewizor i radio, a smartfon zostawić w innym pomieszczeniu itp.).
czytaj dalej na temat: Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?